Цікава історія пісні «Розпрягайте хлопці коні». Краєзнавець Віктор Яланський у книзі, виданій у 1999 році, «Нестор і Галина, розповідають фотокартки» наводить розповідь Галини Кузьменко, дружини Нестора Махна, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький.
Як розповідала Галина Кузьменко, махновська версія пісні трохи відрізнялась, у неї був завершальний куплет:
Запрягайте, хлопці, коней
Годі вам вже спочивать,
Та й поїдем із Гуляй-Поля
Щастя й волю здобувать.
В цій пісні цікавий приспів - Маруся раз, два, три калина, тому я вирішив трохи пофантазувати на тему приспіву. Махновець Іван Негребицький міг обрати для пісні поширене в Україні жіноче ім’я Маруся, також персонажем для пісні могла послужити отаманша Маруся Никифорова, яка зі своїм козачим підрозділом входила в склад армії Махна.
Отаманша Маруся воювала на сході України і сучасного Дону, воювала як проти більшовиків так і проти білогвардійців і вона була в той час дуже відомим отаманом в Україні, який загинув при невідомих обставинах.
Офіційна версія смерті така:
Восени 1919 року Никифорова спланувала замах на керівництво більшовицької Росії. Вона планувала закласти вибухівку і підірвати все керівництво більшовиків на чолі з Леніном, а потім утекти до Польщі для організації анархістської революції. Вибухівку вона заклала і вбила якусь частину партійців, але самого Леніна ця помста минула. Після теракту в Москві, вона втекла до Севастополя, де її впізнав хтось з білогвардійців і Марусю арештували.
У вересні 1919 року її разом з чоловіком Вітольдом Бжостеком повісили у дворі севастопольскої тюрми за наказом денікінського генерала Слащова.
Слухати і скачати пісню у виконанні Волинського Хору - Розпрягайте хлопці коні
Розпрягайте хлопці коні - Українська народна пісня