Олесь Йосипович Бабій

Біографія Олеся Бабія

Олесь Йосипович Бабій
Олесь Йосипович Бабій

Гімн ОУН «Зродились ми великої години», написав український письменник Олесь Йосипович Бабій (псевдо .Хмелик). Гімн ОУН, був затверджений проводом, в 1932 році. Народився Олесь Бабій, 17 березня 1897 року, у селі Середнім, Калуського району,  Івано франківської області. Навчався у Львові, служив в австрійській армії, потім в Українській Галицькій Армії. 

 

У 1924 -1929 роках, здобув у Празі вищу освіту і  став доктором літературознавства в Українському педагогічному інституті ім. М. Драгоманова. Перший надрукований твір Олеся Бабія, був ще ним написаний, коли він був старшиною в УГА  і називався він - На Київ.

 

Гей, волинськими шляхами

І безмежними степами

Горде військо в бій іде.

Ідуть Стрільці Січовії,

Линуть орли степовії,

Громом пісня їх гуде -

Гей, бій буде!

Голод, втома з ніг кидає,

А сліди їх заливає

Кров, що з босих ніг пливе.

А жару, що тліє в груди,

Не гасять неволя, труди;

Запоріжжя дух живе...

Воскрес - живе.

Йдуть стрільці, ідуть герої

І сліди, шляхи всі свої

Кров’ю, трупами значать.

Не страшна їм смерть, могила,

Ні грізна ворожа сила:

В Київ волю зустрічать

Вірли летять.

 

Олесь Бабій брав активну участь в діяльності ОУН, а у 1944 році емігрував за кордон. Емігрантське життя Олеся Бабія розпочалося в Німеччині в таборах для переміщених осіб в Карльсфельді та Мюнхені, де він прожив чотири роки, після чого переїхав до США. Працював в Чиказькому університеті, в редакції українського часопису.

 

Олесь Йосипович Бабій написав багато поетичних збірок «Ненависть і любов» (1921), «Поезії» (1923), «Прамати» (1923), «Під шум Прута» (1923), «За щастя оманою» (1930), «Перехрестя» (1930), «Остання офіра цісареві» (1937), «Пожнив'я» (1939), «Світ і людина» (1947); поем «Гуцульський курінь» (1927), «Жнива» (1946), «Повстанці» (1956); збірок малої прози «Шукаю людини» (1921), «Гнів» (1922); повістей «Перші стежки» (1937), «Дві сестри» (1938), «Останні» (1938); драматичних творів «Родинна тайна», «Воєнна любов», «Олена Степанівна» (1966); досліджень про творчість Маркіяна Шашкевича, Юрія Федьковича, Богдана-Ігоря Антонича та інших письменників.

 

Помер Олесь Йосипович Бабій  2 березня 1975 року, похований у Чикаго.

 

Сьогодні пісня Олеся Бабія «Зродились ми великої години», є не тільки патріотичною піснею, ця пісня зачарувала серця людей, передається в народі з уст в уста і стала частиною народного фольклору і деякі музикознавці цю пісню відносять до української народної пісні.   

Comments: 0