Засвистали козаченьки

( слухати - скачати, текст, скачать слушать ) 



Пісня - Засвистали козаченьки

Українська народна пісня 

Виконує; Гурт Рушничок 

Слова: Маруся Чурай 

Музика : Микола Лисенко

Виконує; Гурт Рушничок

 

Текст пісні 

 

Засвистали козаченьки

В похід о півночі,

Заплакала Марусенька  

Свої карі очі.

 

Не плач, не плач, Марусенько,

Не плач, не журися,

А за свого миленького  

Богу помолися!

 

Стоїть місяць над горою,

А сонця немає.

Мати сина в доріженьку 

Слізно проводжає:

 

"Іди, іди, мій синочку,

Та не забаряйся,

За чотири неділеньки  

Додому вертайся!"

 

"Ой рад би я, матусенько,

Скоріше вернуться,

Та щось мій кінь вороненький 

В воротях спіткнувся.

 

Ой бог знав, коли вернусь,

В якую годину;

Прийми ж мою Марусеньку,  

Як рідну дитину!"

 

"Ой рада б я Марусеньку

За рідну прийняти,

Та чи буде ж вона мене,    

Сину, шанувати?"

 

"Ой не плачте, не журітесь,

В тугу не вдавайтесь:

Заграв мій кінь вороненький  

Назад сподівайтесь!"



Біографія - Микола Віталійович Лисенко 

Микола Віталійович Лисенко
Микола Віталійович Лисенко

Микола Віталійович Лисенко, український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч.

 

Народився 10 березня 1842 року, в селі Гриньки, Кременчуцького повіту, Полтавської губернії (нині Глобинський район, Полтавська область, Україна) в родині дворянина Віталія Романовича Лисенка, полковника Орденського кірасирського полку.

 

Мати, Ольга Єреміївна, походила з полтавського поміщицького роду Луценків. Освіту здобула у Петербурзькому Смольному інституті шляхетних дівчат, розмовляла майже виключно французькою і примушувала до цього всіх членів родини.

 

У 1855-му почав здобувати освіту у привілейованому навчальному закладі — 2-й Харківській гімназії, де навчався у Миколи Дмитрієва і чеха Вільчека. Талановитий підліток швидко став популярним у місті піаністом, якого запрошували на вечори і бали, де він виконував фортепіанні сонати Моцарта, Бетховена, вальси Шопена, блискуче імпровізував на теми українських народних пісень.

 

Закінчивши гімназію, вступив на природничий факультет Харківського університету. Але в 1860 році через матеріальні труднощі родина Лисенків переїхала до Києва, і Микола разом із троюрідним братом Михайлом Старицьким перевівся до Київського університету. Його він закінчив з відзнакою, а 1865 року навіть захистив дисертацію на тему «Розмноження нитчастих водоростей».

 

Серед українського студентства університету панувала атмосфера патріотизму, і це сприяло формуванню Лисенка як громадського діяча. Він належав до «Київської Громади», працював у кількох гуртках, пов'язаних з етнографічною діяльністю, викладанням у недільних школах, заснував і провадив студентський хор, організовував концерти.

 

З 1867 року навчався у Лейпцизькій консерваторії. Студіював, насамперед, як піаніст, проте значне місце в навчанні займали й лекції з музично-теоретичних дисциплін. Окрім того освоював гру на скрипці й органі, та брав додаткові лекції з композиції та теорії музики.

 

Повернувшись до Києва, відновив свої концертні виступи, але вже в новому статусі, як професійний піаніст. 1 лютого 1870 року в залі Дворянського зібрання (будинок не зберігся, його зруйновано 1976 року для будівництва нинішнього Будинку профспілок) він дав великий концерт. Виконав чотири фантастичні п'єси Шумана, фантазію «Мандрівник» Шуберта, п'єси із власної сюїти. Тоді ж прозвучало й кілька творів з першої Лисенкової серії «Музики до Кобзаря» у виконанні співака М. Богданова. Перший концерт мав великий успіх, тож Лисенко вирішив продовжувати цю справу. Квитки на Лисенкові концерти розкуповувались заздалегідь, а слухачі приїжджали навіть із провінції. Побачивши зацікавленість публіки, Лисенко вже з кінця 1870-х років виступав не лише у Києві, а й у Полтаві, Чернігові, Катеринославі тощо. Лисенко провів чотири великих гастрольних турне: 1892—3, 1897, 1899, 1902 років. Програма складалась із двох відділів — на початку Лисенко виступав як піаніст з виконанням власних творів, а потім співав хор, якому Микола Віталійович акомпанував. Всю організаційну роботу також виконував композитор. Це була потужна пропаганда української музики.

 

До найвідоміших творів Лисенка належать музика гімнів «Молитва за Україну» та «Вічний революціонер», котрі зокрема виконував хор К. Стеценка під час Свята Злуки, опери «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка» та інші. Лисенко створив численні аранжування народної музики для голосу й фортепіано, для хору та мішаного складу, а також написав значну кількість творів на слова Тараса Шевченка.

Tags: засвистали козаченьки українська народна пісня слова маруся чурай скачати слухати текст пісні скачать слушать біографія микола лисенко